روغن موتور چیست؟

روغن موتور چیست؟

روغن موتور

روغن موتور از ترکیب روغنهای پایه و ادتیوها Additives (افزودنیها) بدست می آید. روغن‌های پایه استفاده شده در تولید روغن موتورها متنوع هستند و به پنج گروه دسته بندی می شوند.

  • روغن‌های پایه معدنی (مینرال Mineral) مثلاً روغن پایه استفاده شده در تولید روغن موتور فلای از نوع معدنی میباشد.
  • روغن‌های پایه سنتتیک (روغن های مصنوعی synthetic, روغن پایه روغن موتور ۵W-40 SN از نوع سینتتیک میباشد).
  • روغن‌های نیمه سنتتیک semi-synthetic که ترکیبی از روغنهای پایه معدنی و روغنهای سنتتیک هستند مثلا روغن پایه ۱۰W-40 SM از نوع نیمه سننتیک است.
  • روغن‌های پایه گروه ۳GIII که به روغن های پایه نسل جدید معروفند و به نوعی از بهینه سازی روغن‌های پایه معدنی بدست می آیند و در تولید روغن موتور های جدید از آنها استفاده می شود.
  • و آخرین گروه نیز روغن‌های پایه تصفیه ای هستند که در ایران جهت تولید روغن موتورهای مونوگرید و روغن‌های با سطح کیفیت پایین استفاده می شود در حالیکه روغن‌های پایه تصفیه دوم همانند آهنهای قراضه بوده و در کشورهای فوق صنعتی از قبیل ایالات متحده آمریکا خوراک اصلی شرکتهای تولید کننده روغن موتور می باشند.

در ایران بدلیل پایین بودن دانش فرآوری روغن‌های پایه تصفیه، جهت تولید روغن‌های موتور با کیفیت بالا از روغن‌های پایه تصفیه اول یا همان پالایشگاهی که از فرآوری نفت خام بدست می آید، استفاده می شود. ضمناً دانش تولید روغن‌های پایه سنتتیک و روغن‌های پایه گروه ۳ در کشور ما ضعیف بوده و یا هنوز بومی نشده است لذا این نوع روغن‌های پایه معمولاً از کشورهای خارجی وارد می شود.

روغن‌های پایه به تنهایی توانایی محافظت از قطعات موتور و انجام عملیات در موتور را ندارند و اگر فرض کنیم که روغن موتور فقط روغن پایه باشد، کارایی آن بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر نبوده و بایستی آن را زود به زود تعویض نمود لذا مواد افزودنی مختلفی اختراع گردید که به روغنهای پایه اضافه شده و سبب بهبود کارایی روغن موتور می شود . می توان گفت که روغن های پایه همانند زرده تخم مرغ در تولید شامپو بوده و افزودنیها شامل ویتامینها ، نرم کننده ها ، ضدشوره ها، مواد پروتئینی و کف کننده ها می باشد. لذا روغن موتور به معنی ترکیبی از روغنهای پایه و بسته افزودنی ویژه می باشد که سبب بهبود عملکرد موتور می شود.

انواع مواد افزونی روغن موتور

مواد افزودنی روغن موتور انواع مختلفی داشته و متناسب با افزایش تعداد مواد افزودنی ، میزان کیفیت کارایی روغن موتورها افزایش می یابد. پاک کننده ها، معلق کننده ها، مواد ضدزنگ، مواد ضد سایش، مواد ضدفرسایش موتور، مواد ضد کف، مواد خنک کننده و.. از جمله مهمترین مواد افزودنی هستند که به روغن های موتور افزوده می شوند.

یک روغن موتور خوب بایستی از تمام افزودنیهای بهینه استفاده نماید تا نیاز به مکمل های روغن کاهش یابد و توصیه میشود تا حد امکان از مصرف مکمل های روغن موتور استفاده نشود.

معنی علائم اختصاری روغن موتور

روغن موتورها از نظر میزان مواد افزودنی و نوع آن براساس سطح کیفی و استاندارد جهانی API که علامت اختصاری موسسه نفت آمریکاست دسته بندی میشوند. دراین دسته بندی روغن موتورها ابتدا به نوع روغن‌های سواری که با علامت اختصاری S=Station به معنی سواری یا بنزین سوز، و روغن موتورهای دیزل یا گازوئیل سوز که با علامت اختصاریC=Commercial تقسیم بندی می شود، پس از آنکه مشخص شد این روغن موتور متناسب با چه نوع سوختی است، از حروف لاتینی استفاده می شود که بیان می کند سطح کیفی این روغن موتور چقدر است. این حروف از A شروع و تاکنون به Nختم میشود.به این ترتیبAPI SA, API SB, …, API SL, API SM, API SN که سطح کیفی API SN بیشتر و بالاتر از روغن موتورهای دیگر است. در زمینه روغن موتورهای دیزل هم مسئله به این صورت می باشد و روغ موتور API CI-4 سطح کیفیت بیشتری از سطح کیفی CH4و سطح کیفی API CF-4 دارد.

۱- تقطیر در فشار اتمسفریک

۲- تقطیر در خلأ

یکی از محصولات تقطیر در خلأ برش روغنی است که بعنوان ماده اولیه واحدهای روغن سازی وارد پالایشگاه می‌گردد. این برش روغنی تحت یک سری عملیات پالایش و به روغن پایه تبدیل می‌گردد.

روغن موتور چیست؟

این یک وبسایت دمو است و با هدف تست ساخته شده است، هیچ‌یک از محصولات موجود در سایت برای فروش نبوده و امکان خرید از این وبسایت وجود ندارد.